Kardigany i swetry wykonane z kaszmiru – prawdziwa jakość

Ponieważ „prawdziwe” luksusowe ubrania stają się coraz bardziej dostępne za pośrednictwem różnych internetowych sklepów, wzrasta również liczba „produktów niskiej jakości”. Nie chodzi tylko o podróbki, ale często można kupić stylowe swetry i kardigany od znanego projektanta, jak na przykład https://zoio.pl/odziez-damska/swetry-i-kardigany lub wykonane z kaszmiru. W rzeczywistości jednak jakość kaszmiru może być bardzo różna.

Najniższa jakość przędzy często wygląda jak przędza wysokiej jakości. Producenci mogą użyć metod chemicznych i środków zmiękczających, aby kaszmir stał się bardziej elastyczny i delikatny. Ale jest to niezwykła różnica w dotyku i wyglądzie. Nie ma porównania między prawdziwym kaszmirem a połączeniem wełny i kaszmiru. Powstaje pytanie: „Jak określić różnicę pomiędzy swetrami o naprawdę wysokiej jakości a produktami niskiej jakości”? Oto kilka ogólnych wskazówek:

Najpierw sprawdź etykietę produktu pod kątem autentyczności. Na etykiecie powinien być napis „100% CASHMERE” lub podobny. Wszystkie mieszanki kaszmiru z innymi przędzami nie mogą być oznaczone jako 100% kaszmir. Te wartości procentowe muszą być wyraźnie podane na etykiecie… zgodnie z prawem! Nieuczciwi producenci swetrów mieszają kaszmir z wełną i piszą coś w rodzaju „100% organicznych włókien: kaszmir”.

kardigany i swetryWarto również zwrócić uwagę na paszminę. Pashmina jest powszechnie używanym określeniem kaszmiru z Persji, ale oznacza po prostu „wełnę” w językach Azji. Jeśli coś jest wykonane z paszminy, niekoniecznie musi być to prawdziwy kaszmir! Uwzględnij to, gdy oglądasz nowy kawałek odzieży.

Po drugie, można powiedzieć, że przędza, z której wykonany jest twój kardigan jest autentyczna, 100% kaszmir, ale jak rozpoznać wysoką i niższą klasę przędzy? Jednym z najlepszych testów jest dotyk…. po prostu weź kaszmir w rękę. Powinien czuć się bardzo miękki w dotyku, jakby topił się w twoich rękach! Zanurz twarz w kaszmirowy sweter – podbródek jest jednym z najbardziej wrażliwych obszarów skóry. W ten sposób będziesz wiedziała, jak miękki jest twój sweter.

Po trzecie, przybliż kawałek do światła. Kaszmir nie powinien być tak cienki, że można widzieć przez materiał. Powinien być lekko błyszczący, ale nie lśniący, i lżejszy od wełny.

I oczywiście cena może być dobrym wskaźnikiem! Prawdziwy kaszmir jest droższy niż podróbki! Jeśli kardigan jest reklamowany jako „100% cashmere touch” lub „100% cashmere softness”, wiesz, że na pewno nie ma to nic wspólnego z kaszmirem. Jednak niekoniecznie musi to być nieuczciwe – możesz zobaczyć napisy „90% wełna merino / 10% Kaszmiru”,”70% jedwab / 30% kaszmir”… czy nawet „90% włókna bambusowego / 10% kaszmiru” – nie musi być to oszustwo, ale możesz po prostu oszczędzić kupując takie swetry.